W POSZUKIWANIU DIALOGU
Wystawa w Galerii DIAL jest ciekawym zestawieniem wielowątkowych poszukiwań Pauli Jaszczyk. Będziemy mogli obejrzeć zarówno prace figuratywne pt. Uwikłania-ślady, jak i te z pola abstrakcji geometrycznej, czyli cykl pt. Charaktery. Pokazanie ich w jednej przestrzeni tworzy dodatkowy poziom niespodziewanych, nieoczywistych powiązań, co czyni wystawę godną polecenia nawet najbardziej wymagającemu odbiorcy.
Paula Jaszczyk, jest absolwentką Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie. Za dyplom otrzymała wyróżnienie rektorskie i nagrodę ufundowaną przez Wojewodę Mazowieckiego z inicjatywy prof. Józefa Szajny i Galerii Studio. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mazowieckiego Stypendium Doktorskiego i programu Młoda Polska. Doktorat obroniła na Wydziale Grafiki ASP w Warszawie, a następnie habilitację w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Na rodzimej uczelni pracuje od 2006 roku na Wydziale Sztuki Mediów, obecnie jako profesor uczelni. Od 2023 roku, jest również profesorem w Pracowni Sztuki Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu w Siedlcach.
Paula Jaszczyk to autorka, której zainteresowania biegną wielotorowo. Z jednej strony wybiera geometrię. Prowadzi czysto formalne rozważania nad stykiem kolorów, zestawieniem form, interesują ją napięcia między materiami, wykorzystuje różnorodne faktury. Dodatkowo wykorzystuje idealne koło jako bazę do swoich poszukiwań. Dla niejednego artysty wystarczyłoby to za materiał do prowadzenia wieloletnich badań i oparcia o nie całej twórczości, ale nie w przypadku tej autorki. Jej ciekawość i ekspresja nie pozwalają zrezygnować także z poszukiwań w dziedzinie figuracji. I na tym polu ma ogromne doświadczenie. Od dawna eksplorowała zagadnienie postaci, zwykle kobiecej w jej obrysie, zmultiplikowanej, w ciągłym ruchu, tańcu, przenikającą się z plamą malarską i powtarzalnym często wzorem. Tymczasem w najnowszych pracach Jaszczyk weszła głębiej, nie tylko w ruch, ale też głęboko w emocje. Na obrazach przedstawia kobietę i mężczyznę w odwiecznym miłosnym tańcu Yin i Yang. Z dużą subtelnością pokazuje parę kochanków. Pokazuje ich relację, napięcie seksualne, bliskość. W subtelny i zarazem dosadny sposób. Tu nie ma wątpliwości, to nie są obrazy bez znaczenia. Te prace wymagały odwagi i dojrzałości. Tych nie brakuje autorce, dzięki czemu prace przykuwają uwagę i prowokują widza do zatrzymania i kontemplacji.
Dr Anna Karolina Zwoniarska
Wernisaż wystawy: 18 stycznia 2024 godz. 19.00
Wystawa 19 stycznia - 1 luty 2024
Komentarze