6 czerwca - Ana Gallardo prezentuje swoje najnowsze prace
8 czerwca - Ana Gallardo prowadzi warsztat dla seniorów 60+ (bezpłatny) z malowania gliną (zgłoszenia do 7 czerwca do 12:00 na secvar@cervantes.es) - więcej informacji poniżej
Ana Gallardo rzuca wyzwanie tradycyjnym koncepcjom sztuki współczesnej, zajmując się głównymi tematami feminizmu i teorii gender. Wykorzystuje różnorodne media, takie jak rysunek, malarstwo, wideo, tekst i performance, zgłębiając także socjologię i organizację społeczności. W swojej twórczości podejmuje tematy takie jak rodzina, praca, starość i przemoc wobec kobiet. Marginalizację osób starszych uważa za formę przemocy, której niemniej można przeciwdziałać poprzez budowanie z nimi relacji przyjaźni i solidarności, aby wydobyć seniorów z obszaru niewidzialnych, gdzie umiejscawia je współczesne społeczeństwo zachodnie.
Jak pisze Alejandra Aguado jej twórczość powiązana jest ściśle z jej życiem osobistym „wnosi swoje życie do sztuki a sztukę do życia”, a jej praca twórcza staje się miejscem refleksji, schronienia i transformacji. I tak jej aktywność artystyczna i okoliczności jej życia osobistego współistnieją i służą poszukiwaniu sposobu, aby życie i twórczość wzajemnie na siebie oddziaływały, każde na ułomności i braki tego drugiego. Alejandra Aguado przy okazji wystawy pt. "Ana Gallardo: un lugar para vivir cuando seamos viejos" w Buenos Aires 2015/2016
Prezentowała swoje prace na wystawach indywidualnych między innymi w: Galería Ruth Benzacar, Buenos Aires (2019); Museo Jumex, Meksyk (2018); Museo Es Baluard, Hiszpania (2017); MAMBA, Buenos Aires (2015); Sam Arts Projects, Paryż (2013); Museo Municipal de Arte, La Plata, (2013) i Parasol Unit Foundation for Contemporary Art, Londyn (2012). Jej prace były prezentowane również na wystawach zbiorowych w takich instytucjach i muzeach jak Kunsthalle Lund Art Gallery, Szwecja (2016); Maison Rouge, Paryż (2015); Whitechapel Gallery, Londyn (2013); Palais de Tokyo, Paryż (2013) i Museo de la Memoria y la Tolerancia, Meksyk (2012). Uczesnticzyła w międzynarodowych wystawach, takich jak 56 Biennale di Venezia (2015), 29 Międzynarodowe Biennale Sztuki w São Paulo (2010) i 7 Biennale Mercosur (2009).
Spotkanie zorganizowane przez Instytut Cervantesa w Warszawie we współpracy z Ambasadą Argentyny w Polsce, odbywa się w ramach cyklu imprez towarzyszących wystawie „Pracujemy nad zniszczeniem przyszłości. Przepraszamy za niedogodności”, której bohaterką jest Mafalda, kultowa, dziewczęca postać komiksu argentyńskiego stworzona przez Quino, komentująca trafnie i przenikliwie otaczającą ją rzeczywistość.
Warsztaty pt. „Szkoła teraźniejszości”
Malowanie gliną z zamkniętymi oczami
Prowadzący: Ana Gallardo
Termin: 8 czerwca 2024
Czas trwania: 9:30 – 13:30
Miejsce: Instytut Cervantesa w Warszawie, ul. Nowogrodzka 22
Grupa docelowa: kobiety i mężczyźni w wieku 60+
Termin nadsyłania zgłoszeń: do piątku 7 czerwca, do godz. 12:00 pod adresem: secvar@cervantes.es
Udział w warsztatach jest bezpłatny a liczba miejsc ograniczona.
Na zdjęciu Ana Gallardo
Fot. Guido Limardo
Komentarze