ANIOŁ W WARSZAWIE
"To będzie wyjątkowe wydarzenie w dotychczasowej działalności "Kina za Rogiem" w naszej bibliotece. Pokażemy filmy "Wszystkie kobiety Mateusza", "Anioł w Krakowie" oraz "Zakochany Anioł" z wybitną rolą Krzysztofa Globisza.
Będzie to przegląd filmów w reżyserii zaprzyjaźnionego z naszą biblioteką, wspaniałego twórcy i cudownego człowieka - Artura "Barona" Więcka.
Spotkanie z reżyserem, które będę miał przyjemność poprowadzić rozpocznie się przed pokazem "Zakochanego Anioła" - 24 lutego, jak zawsze o godzinie 17:00.
Serdecznie zapraszam."
Łukasz Maciejewski
22 LUTEGO, godz. 17:00 - WSZYSTKIE KOBIETY MATEUSZA
Czy jeden nieboszczyk może wywrócić do góry nogami codzienność małego miasteczka? Mateusz Kłos, stolarz, artysta i wielbiciel kobiet, umiera banalnie, dławiąc się ością. Ale nawet po śmierci nie zamierza zaprzestać podbojów sercowych i odwiedza we śnie kobiety w miasteczku. Niedostrzegane przez swoich, znudzonych codziennością mężów, dzięki Mateuszowi odnajdują chęć do życia. Chcą być piękne, niezależne, znowu czują swą wartość i żądają: po pierwsze: kwiatów, po drugie: orgazmów, po trzecie: wolności, po czwarte: pieniędzy, po piąte: miłości, po szóste: miłości... A mężczyźni? Ci są przerażeni. Nagle, zamiast analizować mecze piłkarskie, muszą zastanawiać się, co to takiego ten punkt G...
23 LUTEGO, godz. 17:00 - ANIOŁ W KRAKOWIE
Film opowiada o losach Anioła imieniem Giordano (Krzysztof Globisz), który za łobuzerskie prowadzenie się w Niebie (zbyt częste odwiedziny w Czyśćcu i fascynacja rock-and-rollem), zostaje zesłany na ziemię, by codziennie czynić tam chociaż jeden dobry uczynek. Giordano ma wylądować w "Holland", lecz przez pomyłkę trafia do "Poland" (a dokładniej: Krakowa). Jego świeże spojrzenie, sympatia dla ludzi oraz niebanalne myślenie o świecie pomagają mu, już na początku pobytu na Ziemi, uratować rozpadające się małżeństwo.
24 LUTEGO, godz. 17:00 - ZAKOCHANY ANIOŁ
Anioł Giordano (Krzysztof Globisz) wiedzie pogodne życie we współczesnej Polsce. Sumiennie, acz bez nadmiernego wysiłku, wypełnia swe anielskie obowiązki. Codziennie spełnia przynajmniej jeden dobry uczynek. Dzięki dyskretnej pomocy Nieba i kilku magicznym gadżetom radzi sobie całkiem nieźle. Jednak tylko do czasu. Pewnego dnia niebiańska centrala odcina pomoc, tak by Anioł mógł zaznać smaku prawdziwych ludzkich uczuć. Giordano nieoczekiwanie traci swą moc. Z przerażeniem odkrywa też swą męską tożsamość. Dla Anioła takie odkrycie może skończyć się tylko załamaniem nerwowym...
Artur Więcek – scenarzysta, reżyser. Dla telewizji publicznej współtworzył i realizował pierwszą serię „Rozmów na koniec wieku”, wyreżyserował „Historię filozofii po góralsku wg Tischnera” (nagroda Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, oraz Jańcio Wodnik na festiwalu „Prowincjonalia we Wrześni), a także cykl dokumentalny „Archiwum polskich wydarzeń kulturalnych”. Jest współscenarzystą filmów telewizyjnych „W tym domu nie straszy” oraz kontynuacji „W tym domu nadal straszy” i serialu animowanego „Kleofas w świecie kapitalizmu” (nagroda Fundacji Przedsiębiorczości).
Łukasz Maciejewski - dziennikarz, krytyk filmowy, krytyk teatralny. Absolwent filmoznawstwa w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Członek Europejskiej Akademii Filmowej, członek Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych Fipresci, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych AICT.
// WSTĘP WOLNY //
Komentarze